Brooks Reclining Loveseat w/ Console – 449727
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Generously sized seating for two | Yes |
|---|---|
| Clean, casual style | Yes |
| Chaise seats and legrests | Yes |
| Smaller arm posts and thinner arm pads provide a stylish, tailored look | Yes |
| Thinner back design looks less overstuffed | Yes |
| Dual side latch releases | Yes |
| Both sides can recline independently, without activating the legrests | Yes |
| Center console provides armrest space, hidden storage and two cup holders | Yes |
| Single needle top-stitching on the chaise seats | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
Videos
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brooks Power Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X49727
| Weight | 221.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Brooks Power Rocking Recliner w/ Headrest & Lumbar – 10X727
Brooks Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X727
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 33 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Brooks Reclining Sofa – 444727
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric |
Brooks Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48727
| Weight | 191.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Brooks Reclining Loveseat – 448727
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric |
Brooks Power Reclining Loveseat w/ Headrest – U48727
| Weight | 181.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Brooks Power Rocking Recliner w/ Headrest – 10U727
Brooks Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Console – U49727
| Weight | 175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Brooks Power Reclining Sofa w/ Headrest – U44727
| Weight | 223.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Brooks Wall Recliner – 016727
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 35 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Brooks Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44727
| Weight | 233.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Marcourt Fabric Banquette Without Nails
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
| Dimensions | 41 × 84 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Polaris – Kahlua Power Loveseat
Foster Leather Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.