Brooks Wall Recliner – 016727
The Brooks Wall Recliner brings a casual blend of comfort and function to a cleaner, updated overstuffed classic. A thinner back and smaller arm posts give Brooks a modern, tailored silhouette that blends well with a variety of styles. Best of all, you can place this recliner mere inches from a wall! Simply use the convenient handle on the outside arm to raise the legrest for reading, relaxing or watching TV.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Plush, ultra-comfortable recliner | Yes |
|---|---|
| Clean, casual | Yes |
| Chaise seat and legrest | Yes |
| Smaller arm posts and thinner arm pads provide a stylish, tailored look | Yes |
| Thinner back design looks less overstuffed | Yes |
| Great for small spaces with limited reclining space | Yes |
| Can be placed approximately 7″ from a wall and fully recline into | Yes |
| Chair does not rock and remains sturdy when sitting down or standing up to exit the seat | Yes |
| Recline function moves chair slightly forward instead of back toward the wall | Yes |
| Convenient side-mounted handle lifts the legrest into 3 supportive, safely locked positions | Yes |
| Chair back can recline independently, without activating the legrest | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 35 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brooks Power Rocking Recliner w/ Headrest & Lumbar – 10X727
Brooks Reclining Loveseat – 448727
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric |
Brooks Rocking Recliner – 010727
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 35 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Brooks Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44727
| Weight | 233.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Brooks Reclining Sofa – 444727
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric |
Brooks Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Console – U49727
| Weight | 175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Brooks Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48727
| Weight | 191.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Brooks Power Rocking Recliner w/ Headrest – 10U727
Brooks Power Reclining Sofa w/ Headrest – U44727
| Weight | 223.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Brooks Reclining Loveseat w/ Console – 449727
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Storage |
Brooks Power Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X49727
| Weight | 221.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Brooks Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X727
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 33 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Gemini – Linen Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gemini |
| Features | Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Randell Rocking Recliner
Rowan Gliding Recliner
| Dimensions | 39 × 34 × 41 in |
|---|---|
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Primo Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Gemini – Autumn Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autumn |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.