Catalina Fabric Power Reclining Loveseat
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power reclining loveseat. Easily recline back and unwind in either seat with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 41.90 |
| Carton Weight | 175 lb |
| Product Weight | 175 lb |
| Weight | 175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Polaris – Kahlua Power Loveseat
Tarleton Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Cagney Double Reclining Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Addison Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
| Dimensions | 41 × 84 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.