San Mateo Youth Twin Standard Bed | Gray
Solid wood youth bedroom available in three classic finish colors – Tuscan, Rustic White, and Gray. Storage and standard bed rails in Full and Twin sizes plus four case piece options give plenty of room for organization. A gorgeous youth bedroom set that will last in function and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Tuscan, Rustic White and Gray Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Wood | Yes |
| Rubberwood & Select Hardwood | Yes |
| Available with standard and storage options | Yes |
| Construction | Rubberwood and Select Hardwood |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 44.75”W x 80”D x 58”H |
| Weight | 131 Lbs. |
| Cube | 13.28 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Gray |
| Kit Components | (1) SM-BR-4325T -GRY-HB & (1) SM-BR-4325T -GRY-FB (1) SM-BR-4325TF-GRY-RS1 |
| Collection | San Mateo Youth |
| Product Cube | 13.28 |
| Product Weight | 131.2 |
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
San Mateo Youth Twin over Full Bunk Bed | Gray
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 61 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Dresser | Rustic White
| Weight | 186 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 52 × 33 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Chifferobe | Gray
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Mirror | Tuscan
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 35 × 35 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin over Twin Bunk Bed | Gray
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 46 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Full Storage Bed | Gray
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Bookcase | Tuscan
San Mateo Youth Twin Storage Bed | Rustic White
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin over Full Bunk Bed | Tuscan
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 61 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Bookcase | Gray
San Mateo Youth Chest | Rustic White
| Weight | 184 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 36 × 49.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Tahoe Youth Twin over Twin Bunk Bed | River Rock
Alta Queen Storage Bed | Harvest
Alta Nightstand | Harvest
Alta Dresser | Brushed Ash
| Weight | 173 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 63.6 × 39 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Tahoe Youth Twin over Twin Bunk Bed | Sea Shell
Taos Ladder Chair
Taos Dining Table
Oslo Pantry Cabinet
Alta Mirror | Harvest
Alta Storage Bed | Brushed Ash
Alta Standard Chest | Brushed Ash
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 54.76 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Alta Dresser | Harvest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.