San Mateo Youth Twin over Full Bunk Bed | Tuscan
Solid wood youth bedroom available in three classic finish colors – Tuscan, Rustic White, and Gray. Storage and standard bed rails in Full and Twin sizes plus four case piece options give plenty of room for organization. A gorgeous youth bedroom set that will last in function and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Tuscan, Rustic White and Gray Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Wood | Yes |
| Rubberwood & Select Hardwood | Yes |
| Available as Twin over Twin, or Twin over Full | Yes |
| Construction | Select hardwood and thick veneers |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 61”W x 82”D x 74”H |
| Weight | 215 Lbs. |
| Cube | 27.8 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Tuscan |
| Kit Components | (1) SM-BR-4460TB-TUS-TOP & (1) SM-BR-4460FB-TUS-BSE & (1) SM-BR-4460 -TUS-C & (1) SM-BR-4460LT-TUS-C |
| Collection | San Mateo Youth |
| Product Cube | 27.8 |
| Product Weight | 215 |
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 61 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
San Mateo Youth Mirror | Tuscan
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 35 × 35 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Full Standard Bed | Rustic White
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Dresser | Gray
| Weight | 186 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 52 × 33 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin Standard Bed | Rustic White
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Dresser | Rustic White
| Weight | 186 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 52 × 33 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin over Twin Bunk Bed | Tuscan
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 46 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Full Standard Bed | Gray
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Nightstand | Gray
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 24 × 28 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Full Storage Bed | Tuscan
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin over Full Bunk Bed | Rustic White
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 61 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin Storage Bed | Rustic White
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Alta Dresser | Brushed Ash
| Weight | 173 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 63.6 × 39 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Addyson Twin Loft Bed
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 83 × 33.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Zion Fog Fabric |
| Style | Contemporary |
| Collection | Addyson Youth |
| Features | Fabric |
Alta Mirror | Brushed Ash
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Alta Door Chest | Brushed Ash
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 58.74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Alta Chest | Harvest
Alta Dresser | Harvest
Tahoe Youth Twin over Twin Bunk Bed | Sea Shell
Alta King Storage Bed | Harvest
Tropic Full Storage Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.