Tropic Full Storage Bed
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Beige Upholstered Fabric | Yes |
|---|---|
| Poplar & Rubberwood Construction | Yes |
| 100% Polyester Fabric | Yes |
| 2 Storage Drawers | Yes |
| Construction | Poplar & Rubberwood Construction |
| Material | Poplar & Rubberwood Construction |
| Product Dimensions | 58.07″W x 79.92″L x 52.36″H |
| Weight | 125 Lbs. |
| Cube | 9.45 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Beige |
| Kit Components | (1) UB-BR-TRPFUL-BGE-HFB , (1) UB-BR-TRPFUL-BGE-RS |
| Collection | Tropic Youth |
| Product Cube | 9.45 |
| Product Weight | 125.1 |
Additional information
Additional information
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
UB-BR-TRPFUL-BGE-C
Category: Youth Beds
Tags: Beige, Cream, Fabric, Intercon Furniture, Storage, Youth Beds
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tropic Twin Storage Bed
Tahoe Youth Full Bed | Sea Shell
San Mateo Youth Twin over Twin Bunk Bed | Rustic White
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 46 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Oslo Pantry Cabinet
Tahoe Youth Twin over Twin Bunk Bed | River Rock
Kaycee Full Storage Bed
Addyson Twin Loft Bed
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 83 × 33.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Zion Fog Fabric |
| Style | Contemporary |
| Collection | Addyson Youth |
| Features | Fabric |
San Mateo Youth Twin Standard Bed | Rustic White
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Chifferobe | Gray
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Tahoe Youth Twin over Twin Bunk Bed | Sea Shell
San Mateo Youth Twin over Twin Bunk Bed | Gray
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 46 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.