San Mateo Youth Twin over Twin Bunk Bed | Rustic White
Solid wood youth bedroom available in three classic finish colors – Tuscan, Rustic White, and Gray. Storage and standard bed rails in Full and Twin sizes plus four case piece options give plenty of room for organization. A gorgeous youth bedroom set that will last in function and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Tuscan, Rustic White and Gray Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Wood | Yes |
| Rubberwood & Select Hardwood | Yes |
| Available as Twin over Twin, or Twin over Full | Yes |
| Construction | Select hardwood and thick veneers |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 46”W x 82”D x 74”H |
| Weight | 200 Lbs. |
| Cube | 24.5 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Rustic White |
| Kit Components | (1) SM-BR-4560TB-RWH-TOP & (1) SM-BR-4560TB-RWH-BSE & (1) SM-BR-4560 -RWH-C & (1) SM-BR-4560LT-RWH-C |
| Collection | San Mateo Youth |
| Product Cube | 24.5 |
| Product Weight | 200 |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 46 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
San Mateo Youth Twin Storage Bed | Gray
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Chifferobe | Rustic White
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Bookcase | Rustic White
San Mateo Youth Full Standard Bed | Rustic White
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin over Twin Bunk Bed | Gray
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 46 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Full Storage Bed | Tuscan
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin Standard Bed | Tuscan
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Dresser | Gray
| Weight | 186 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 52 × 33 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Chifferobe | Tuscan
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Chifferobe | Gray
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Full Storage Bed | Gray
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin over Full Bunk Bed | Rustic White
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 61 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Alta Mirror | Brushed Ash
Addyson Twin over Twin Bunk
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.75 × 83 × 61.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Zion Fog Fabric |
| Style | Contemporary |
| Collection | Addyson Youth |
| Features | Fabric |
Alta Nightstand | Harvest
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Alta Nightstand | Brushed Ash
Alta Door Chest | Brushed Ash
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 58.74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Alta Mirror | Harvest
Tahoe Youth Twin over Twin Bunk Bed | River Rock
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Alta Dresser | Harvest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.