Tahoe Youth Twin over Twin Bunk Bed | River Rock
The Tahoe Youth Collection is constructed with solid wood and wood veneer. Offered in two classic finishes, Sea Shell and River Rock. This collection offers several bed sizes to fit any need, from a simple twin bed all the way to a twin/full bunk bed. Each case pieces offered in the Tahoe Collection features sturdy metal hardware and English Dovetail construction to ensure the life of our product, this collection can stand the tests of time.
Product Details
| Offered in Sea Shell and River Rock Finishes | Yes |
|---|---|
| Solid Wood and Wood Veneer | Yes |
| Available in Twin, Full, and Bunk bed options | Yes |
| Bunk Beds offered as Twin/Twin ad Twin/Full | Yes |
| Product Dimensions | 43.5″W x 80″L x 75″H |
| Weight | 185 Lbs. |
| Cube | 24.50 |
| Style | Farmhouse |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | River Rock |
| Kit Components | (1) TA-BR-6360TB-RVR-BSE (1) TA-BR-6360TB-RVR-TOP (1) TA-BR-6360-RVR-RS (1) TA-BR-6310LT-RVR-C |
| Collection | Tahoe Youth |
| Product Cube | 24.5 |
| Product Weight | 185 |
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.5 × 75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Tahoe Youth |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tahoe Youth Nightstand | Sea Shell
Tahoe Youth Full Bed | Sea Shell
Tahoe Youth Dresser | River Rock
Tahoe Youth Mirror | Sea Shell
Tahoe Youth Chest | River Rock
Tahoe Youth Dresser | River Rock
Tahoe Youth Twin over Twin Bunk Bed | Sea Shell
Tahoe Youth Chest | River Rock
Tropic Full Storage Bed
San Mateo Youth Chifferobe | Gray
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Addyson Twin Loft Bed
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 83 × 33.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Zion Fog Fabric |
| Style | Contemporary |
| Collection | Addyson Youth |
| Features | Fabric |
San Mateo Youth Chifferobe | Tuscan
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Kaycee Twin Storage Bed
San Mateo Youth Twin Storage Bed | Tuscan
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin over Full Bunk Bed | Rustic White
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 61 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin over Twin Bunk Bed | Tuscan
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 46 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Full Standard Bed | Tuscan
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin over Full Bunk Bed | Tuscan
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 61 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Addyson Twin over Twin Bunk
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.75 × 83 × 61.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Zion Fog Fabric |
| Style | Contemporary |
| Collection | Addyson Youth |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.