San Mateo Youth Full Standard Bed | Gray
Solid wood youth bedroom available in three classic finish colors – Tuscan, Rustic White, and Gray. Storage and standard bed rails in Full and Twin sizes plus four case piece options give plenty of room for organization. A gorgeous youth bedroom set that will last in function and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Tuscan, Rustic White and Gray Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Wood | Yes |
| Rubberwood & Select Hardwood | Yes |
| Available with standard and storage options | Yes |
| Construction | Rubberwood and Select Hardwood |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 59.75”W x 80”D x 58”H |
| Weight | 154 Lbs. |
| Cube | 16.6 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Gray |
| Kit Components | (1) SM-BR-4325F -GRY-HB & (1) SM-BR-4325F -GRY-FB & (1) SM-BR-4325TF-GRY-RS1 |
| Collection | San Mateo Youth |
| Product Cube | 16.6 |
| Product Weight | 153.8 |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
San Mateo Youth Dresser | Tuscan
| Weight | 186 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 52 × 33 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Dresser | Gray
| Weight | 186 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 52 × 33 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Chest | Rustic White
| Weight | 184 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 36 × 49.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin Standard Bed | Tuscan
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin over Full Bunk Bed | Tuscan
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 61 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Chifferobe | Gray
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin Standard Bed | Gray
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Nightstand | Tuscan
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 24 × 28 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Mirror | Tuscan
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 35 × 35 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Nightstand | Rustic White
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 24 × 28 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Bookcase | Rustic White
San Mateo Youth Bookcase | Gray
Alta Chest | Harvest
Tropic Full Storage Bed
Alta Nightstand | Brushed Ash
Tahoe Youth Twin over Twin Bunk Bed | River Rock
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Oslo Pantry Cabinet
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Addyson Twin over Twin Bunk
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.75 × 83 × 61.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Zion Fog Fabric |
| Style | Contemporary |
| Collection | Addyson Youth |
| Features | Fabric |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Alta King Storage Bed | Harvest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.