San Mateo Youth Nightstand | Gray
Solid wood youth bedroom available in three classic finish colors – Tuscan, Rustic White, and Gray. Storage and standard bed rails in Full and Twin sizes plus four case piece options give plenty of room for organization. A gorgeous youth bedroom set that will last in function and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Tuscan, Rustic White and Gray Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Wood | Yes |
| Rubberwood & Select Hardwood | Yes |
| 5 piece drawer construction with English Dovetail | Yes |
| Full Extension drawer glides | Yes |
| Bottom drawer features Cedar lined bottom panels | Yes |
| Construction | Rubberwood and Select Hardwood |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 24″W x 17″D x 28″H |
| Weight | 59 Lbs. |
| Cube | 10.17 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Gray |
| Collection | San Mateo Youth |
| Product Cube | 10.17 |
| Carton Weight | 59.4 |
| Product Weight | 44 |
| Color Code | GRY |
| Color Name | Gray |
| Carton Dimensions | 27″W x 20″D x 32″H |
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 24 × 28 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
San Mateo Youth Twin Storage Bed | Gray
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Full Standard Bed | Rustic White
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Full Standard Bed | Gray
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Chifferobe | Tuscan
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Dresser | Tuscan
| Weight | 186 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 52 × 33 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Full Standard Bed | Tuscan
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 59.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin Standard Bed | Gray
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 44.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Bookcase | Gray
San Mateo Youth Nightstand | Tuscan
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 24 × 28 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Nightstand | Rustic White
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 24 × 28 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Twin over Twin Bunk Bed | Tuscan
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 46 × 74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
San Mateo Youth Chifferobe | Gray
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo Youth |
| Features | Storage |
Alta Dresser | Harvest
Alta Gentleman’s Chest | Harvest
Alta Chest | Harvest
Alta Dresser | Brushed Ash
| Weight | 173 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 63.6 × 39 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Alta Nightstand | Brushed Ash
Tahoe Youth Nightstand | Sea Shell
Alta Standard Chest | Brushed Ash
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 54.76 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Alta Chest | Harvest
Alta Nightstand | Harvest
Alta King Storage Bed | Harvest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.