City Limits Power Headrest Loveseat
Loft Living The clean, classic design of City Limits is the perfect combination of sleek styling with unparalleled levels of comfort that only reclining furniture can provide. Nicely scaled, prominent track arms are trimmed with round welting. Boxed back cushions are constructed with bags containing baffles to keep the ultra-soft fiber perfectly positioned. Wings are trimmed with welt flanking the stately pieces of this group and unifying the aesthetics of the City Limits collection. Hundreds of fabrics and leathers are available for special order, allowing you to tailor to your style.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 42″H x 63″W x 41″D |
|---|
| Dimensions | 41 × 63 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Metro Rocker Wallhugger Recliner
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
City Limits Power Headrest Rocker Recliner
Metro Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 62 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
Metro Rocker Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi & Next Level
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
City Limits Swivel Rocker Recliner
City Limits Rocker Recliner
Metro Rocker Rocker Recliner
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
City Limits Power Headrest Double Reclining Sofa
| Dimensions | 41 × 87 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Living |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Metro Power Headrest Sofa
| Dimensions | 41 × 83 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
Metro Power Headrest Loveseat w/ Next Level
| Dimensions | 41 × 62 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
Metro Rocker Power Headrest Rocker Recliner w/ SoCozi
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
City Limits Wallhugger Recliner
Foster Leather Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Cagney Double Reclining Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Polaris Bizmark Gray Power Reclining Loveseat
| Weight | 211.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Henry Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X49757
| Weight | 227.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.