City Limits Swivel Rocker Recliner
Loft Living The clean, classic design of City Limits is the perfect combination of sleek styling with unparalleled levels of comfort that only reclining furniture can provide. Nicely scaled, prominent track arms are trimmed with round welting. Boxed back cushions are constructed with bags containing baffles to keep the ultra-soft fiber perfectly positioned. Wings are trimmed with welt flanking the stately pieces of this group and unifying the aesthetics of the City Limits collection. Hundreds of fabrics and leathers are available for special order, allowing you to tailor to your style.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 42″H x 38″W x 41″D |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Metro Rocker Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Metro Rocker Power Headrest Wallhugger
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
City Limits Power Headrest Loveseat
| Dimensions | 41 × 63 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Metro Power Headrest Loveseat w/ Next Level
| Dimensions | 41 × 62 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
Metro Double Reclining Sofa
| Dimensions | 41 × 83 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
Metro Power Headrest Sofa w/ Next Level
| Dimensions | 41 × 83 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
Metro Rocker Wallhugger Recliner
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Metro Rocker Power Headrest Rocker Recliner
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
City Limits Power Headrest Wallhugger Recliner
Metro Rocker Rocker Recliner
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
City Limits Power Headrest Double Reclining Sofa
| Dimensions | 41 × 87 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Living |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Metro Power Headrest Sofa
| Dimensions | 41 × 83 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Harbor Town Rocking Recliner – 010799
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Harbor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 42 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Maddox Power Reclining Chair and A Half w/ Headrest & Lumbar – X45759
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Primo Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Astor Rocking Recliner – 010519
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 37.5 × 44.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Contemporary |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.