Contour Power Headrest Loveseat w/ Next Level
Next Level Southern Motion knows comfort. We also know how to take a classic look like track arms and update it with fresh flair. Be sure to notice all of the decorative French seams cut throughout the group’s seats and backs. This same design element is also used to highlight the reverse curves put into the front shaping of the arms with a boxing band. Not only stylish seaming, but extra care was made to include unique framing both to create the arms and mirror the shape in the wings. With so many design elements, it’s no wonder the Contour will be on top of everyone’s list this season! It is even available with patented power adjustable headrest for the ultimate reclining experience.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 42″H x 60″W x 40″D |
|---|
| Dimensions | 40 × 60 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marquis Double Reclining Console Loveseat with Hidden Cupholders
| Dimensions | 41 × 75 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Westchester Power Headrest Double Reclining Sofa
| Dimensions | 42 × 92 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Contour Swivel Rocker Recliner
| Dimensions | 40 × 37 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Marquis Power Headrest Rocker Recliner
| Dimensions | 40 × 36 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Social Club Power Headrest Chair & 1/2 Recliner
| Dimensions | 43 × 43 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Esprit’ Power Headrest Rocker Recliner
Social Club Wedge with Connectors
| Dimensions | 44 × 74 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Wild Card Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 44 × 68 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Country Club ARMLESS CHAIR
| Dimensions | 43 × 33 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Stardust Power Headrest Wallhugger
| Dimensions | 42 × 38 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Esprit’ Power Headrest Wallhugger w/SoCozi & Next Level
Marquis LAF Power Headrest Loveseat Single Recliner w/ Next Level
| Dimensions | 41 × 56 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48757
| Weight | 200.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 62.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Polaris – Kahlua Power Loveseat
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Henry Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Addison Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.