Twain Zero Gravity Power Loveseat w/Power Headrest and Lumbar
Upgrade your living room with the Twain Zero Gravity Power Loveseat in Fawn L753 Semi-Aniline leather from Hooker Furniture Upholstery. This loveseat offers ultimate relaxation with zero gravity power recline, adjustable power headrest, and lumbar support. The USB port adds convenience, while the double track arm design and bustle style back provide a sophisticated look. Enhance your home décor with this stylish and functional piece that effortlessly combines modern luxury with everyday comfort.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Primary Materials | Leather |
|---|---|
| Zero gravity power reclinePower headrestLumbar controlUSB PortDouble track arm designBustle style backSemi-Aniline Top Grain Leather with Splits | Yes |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial |
| Weight | 247 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 61 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Crosby Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
McKinley Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Atlas Power Sofa with Power Headrest
Rhea Zero Gravity Power Recline Sofa with Power Headrest
Twain Zero Gravity Power Recliner w/Power Headrest and Lumbar
Ruthe Zero Gravity Power Recline Loveseat with Power Headrest
Fresco Power Recliner w/Power Headrest
Twain Zero Gravity Power Sofa w/Power Headrest and Lumbar
Lyra Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier 5-Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48757
| Weight | 200.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 62.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Leather Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Polaris Bizmark Gray Power Reclining Loveseat
| Weight | 211.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Germain Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X49757
| Weight | 227.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.