Lyra Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
Finally, there’s a casual contemporary sofa that’s stylish and tasteful. Featuring a bustle back and saddle-padded arms, the Lyra Zero Gravity Power Sofa with power headrest is generously scaled with clean lines and top-stitch detailing. Lyra also offers adjustable lumbar support, a USB port and pop-out arm panel with a metal cupholder, and is covered in the Sahara Sandalwood semi-aniline top-grain leather.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | SS608-PHZL3-093 SS608-PHZL3-091 |
|---|---|
| Arm Height | 26.5 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 32.50 |
| Carton Length | 33.50 |
| Carton Weight | 332.75 |
| Carton Width | 88.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 42.00 |
| Distance from Wall to Recline | 7 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Lumbar & Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 72 |
| Height | 42.50 |
| Leather | Sahara Sandalwood (Semi-Aniline Top Grain with Split) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SAHARASANDWOOD-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 70 |
| Seat to Back Height | 25 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-SAHARASANDWOOD-TD |
| Weight Capacity | 250 per seat |
| Width | 89.50 |
| Weight | 299.75 |
| Image Role Data | {“SS608_PHZL3_082_detail”:[“Detail Image 1″],”SS608_PHZL3_082_6820_80211_80_7228_50702_99_room”:[“Room Image 1″],”SS608_PHZL3_082_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS608_PHZL3_082_s |
| Weight | 299.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 89.5 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Montel Lay Flat Power Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Atlas Power Sofa with Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner Sofa with Power Headrest
Twain Zero Gravity Power Sofa w/Power Headrest and Lumbar
Fresco Power Recliner w/Power Headrest
Twain Zero Gravity Power Sofa w/Power Headrest and Lumbar
Vaughn Zero Gravity Loveseat with Power Headrest
Nelson Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
Fresco 5 Seat Sectional with Power Recline & Power Headrest
MS Living Room Savion Grandier Armless 1.5 PWR Recline w/PWR Headrest
Milo Sofa
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Ellison Sofa
Clyde Sofa
Pike Sofa
Lewis Sofa
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Sofia Sofa
Aria Sofa
Polaris – Kahlua Power Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.