Atlas Power 2 Seat Sofa with Power Headrest
Enjoy personalized comfort with the Atlas Power Two-Seat Sofa with Power Headrest. Featuring power recline and power headrest capabilities, this sofa blends functionality with contemporary design. The Odyssey Frost fabric, combined with dark ebony wood accents, creates a striking contrast, while the widescale track arms and plush cushioning ensure relaxation. Perfect for modern living rooms, this sofa offers both style and support.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Height | 31.00 |
| Carton Length | 45.00 |
| Carton Weight | 352.74 |
| Carton Width | 95.00 |
| Depth | 44.00 |
| Fabric 1 | Odyssey Frost; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HU-ODYSSEY-FROST-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Style | Modern/Contemporary |
| Weight Capacity | 750 |
| Width | 94.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 330.69 |
| Image Role Data | {“SS444_PH25_415___6120_80110_80”:[“Room Image 1″],”SS444_PH25_415_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS444_PH25_415_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS444_PH25_41 |
| Weight | 330.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 94 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolored |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Fresco 5 Seat Sectional 4-Power Recline & Power Headrest
Fresco Power Recliner w/Power Headrest
Miles Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest
Rhea Zero Gravity Power Recline Sofa with Power Headrest
Lyra Zero Gravity Power Loveseat with Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier 5-Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Ruthe Zero Gravity Power Recline Loveseat with Power Headrest
MS Living Room Savion Corner w/ Power Headrest SC Component
Nelson Zero Gravity Power Console Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Lyra Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
Atlas Power Recliner with Power Headrest
Ellison Sofa
Clyde Sofa
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Bond Sofa
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Sofia Sofa
Clyde Sofa
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.