Nelson Zero Gravity Power Console Loveseat with Power Headrests and Lumbar
The Nelson Zero Gravity Power Console Loveseat in Salvo Beige combines luxury and utility. Featuring zero-gravity recline, power headrests, lumbar support, and a center console with storage and cup holders, this loveseat is crafted for both style and convenience. Upholstered in smooth, low-sheen top-grain leather, it boasts a clean, modern design with refined lines and ergonomic comfort.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28 |
|---|---|
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 308.00 |
| Carton Width | 69.75 |
| Depth | 38.25 |
| Distance from Wall to Recline | 7.5 |
| Feature Filter | Lumbar & Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 68.25 |
| Height | 42.00 |
| Leather | Salvo Beige (Finished Top Grain) |
| Leather Type | Finished |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SALVO-BEIGE-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 60 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-SALVO-BEIGE-TD |
| Width | 68.00 |
| Weight | 273 |
| Image Role Data | {“SS836_PHZLC2_070_detail”:[“Detail Image 1″],”SS836_PHZLC2_070_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS836_PHZLC2_070_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS836_PHZLC2_0 |
| Weight | 273 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.25 × 68 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Fresco 6 Seat Sectional 4-Power Recline & Power Headrest
Twain Zero Gravity Power Recliner w/Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Montel Lay Flat Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Nelson Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
Kramer Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest
Vaughn Zero Gravity Sofa with Power Headrest
Savion Grandier 6-Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Savion 2 over 2 Sofa with Power Recline & Power Headrest
Polaris Bizmark Gray Power Reclining Loveseat
| Weight | 211.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Foster Leather Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X49757
| Weight | 227.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Polaris – Kahlua Power Loveseat
Foster Leather Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Lavenhorne Reclining Loveseat with Console
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 77 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Cagney Double Reclining Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.