Montel Lay Flat Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Chunky and comfy in the chic Cosmos Cobalt finished top-grain leather, the Montel Power Recline Sofa has it all: smooth reclining motion to the lay-flat position, a power headrest, adjustable lumbar support and a USB port. Tailoring details include a bustle-style back and decorative top stitching.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.25 |
|---|---|
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 37.00 |
| Carton Weight | 348.00 |
| Carton Width | 89.00 |
| Depth | 40.50 |
| Distance from Wall to Recline | 7.5 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Lumbar & Power & Power Headrest & USB Port |
| Full Recline Length | 72.5 |
| Height | 43.00 |
| Leather | Cosmos Cobalt (Finished Top Grain with Split) |
| Leather Type | Finished |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-COSMOS-COBALT-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21.75 |
| Seat Height | 20.5 |
| Seat Width | 65 |
| Seat to Back Height | 24.5 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-COSMOS-COBALT-TD |
| Weight Capacity | 250 per seat |
| Width | 87.50 |
| Weight | 313 |
| Image Role Data | {“SS705_PHL3_047_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS705_PHL3_047_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS705_PHL3_047_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full Ope |
| Weight | 313 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 87.5 × 43 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Medium Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nelson Zero Gravity Power Console Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Ruthe Zero Gravity Power Recline Loveseat with Power Headrest
Lyra Zero Gravity Power Loveseat with Power Headrest and Lumbar
Fresco 5 Seat Sectional 4-Power Recline & Power Headrest
Nelson Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
MS Living Room Savion Grandier Armless 1.5 Power Motion Rclnr Power HR
Lyra Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
Pike Sofa
Clyde Sofa
Emmett Sofa
Sofia Sofa
Aria Sofa
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Corissa Sofa
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 36 in |
| Brand | Palliser |
| Color | Blue, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Upholstered |
| Style | Transitional |
MILO 3 Deluxe
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.