Savion 2 over 2 Sofa with Power Recline & Power Headrest
Classic elegance meets modern flair with the Savion 2 over 2 Power Reclining Sofa, combining traditional button tufted tailoring with a sleek low profile back. Whether you sit on the left or right end of the sofa, there’s an adjustable headrest, inviting you to lean back and relax your upper body while you watch TV, read or converse. The stunning sofa also reclines on both the left and the right side, smoothly and quietly transforming to recliners via power control buttons. The luxurious leather cover in a smokey color is a finished top grain called Bellagio Gravel.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Power Headrest | Yes |
Product Details
| Primary Materials | Leather |
|---|---|
| Can be used alone as a sofa or combined with other sectional piecesTraditional stylingButton tuftingNailhead trimPower reclinePower headrestFinished Top Grain Leather with SplitFinish: Coffee brown dark wood finish | Yes |
| Finish | Coffee brown dark wood finish |
| Country Of Manufacturer | CHN |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 350.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 89 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grey |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Ruthe Zero Gravity Power Recline Loveseat with Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Nelson Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
Montel Lay Flat Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Lyra Zero Gravity Power Loveseat with Power Headrest and Lumbar
Lyra Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
Twain Zero Gravity Power Sofa w/Power Headrest and Lumbar
MS Living Room Savion Grandier Armless 1.5 PWR Recline w/PWR Headrest
Crosby Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier Power Recliner Sofa with Power Headrest
Emmett Sofa
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Bentley Sofa
Clyde Sofa
Bond Sofa
Stationary Solutions 201 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Pike Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.