Savion Grandier Power Recliner Sofa with Power Headrest
Inspire awe with your family and friends, who will never believe a sofa as stunning as the Savion Grandier has two power reclining ends, and that each of the 3 seats features an adjustable headrest. The individually operated headrests invite you to lean back and relax your upper body while watching TV, reading or conversing, and the end seating units transform to recliners with a smooth power control button, offering exceptional comfort. Savion blends classic elegance with modern flair, combining traditional button-tufted tailoring with a sleek profile back. The beautiful Giovanni Taupe leather cover is finished for stain protection and is hand wiped, giving each piece authenticity and sophisticated appeal.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | SS434-GP3-096 |
|---|---|
| Arm Height | 30 |
| Carton Height | 1652.14 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 463.10 |
| Carton Width | 10.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 43.00 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Full Recline Length | 61 |
| Height | 30.00 |
| Leather | Giovanni Taupe (Handwipe) (Finished Top Grain with Split) |
| Leather Type | Finished |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Giovanni-Taupe-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23.5 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 107 |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-GIOVANNA-TAUPE-TD |
| Weight Capacity | 250 per seat |
| Width | 124.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 394.9 |
| Image Role Data | {“SS434_GP3_082”:[“Room Image 1″],”SS434_GP3_082_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS434_GP3_082_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS434_GP3_Schematic”:[“Schematic |
| Weight | 394.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 124 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
MS Living Room Savion Grandier Armless 1.5 Power Motion Rclnr Power HR
MS Living Room Savion Corner w/ Power Headrest SC Component
Twain Zero Gravity Power Loveseat w/Power Headrest and Lumbar
Kramer Zero Gravity Sofa with Power Recline & Power Headrest
Atlas Power Recliner with Power Headrest
Lyra Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
Lyra Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
Fresco 6 Seat Sectional 3-Power Recline & Power Headrest
Ellison Sofa
MILO 3 Deluxe
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
Trouper Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44724
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Stucco |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Emmett Sofa
Stationary Solutions 201 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Aria Sofa
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Cagney Double Reclining Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Lewis Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.