Atlas Power Recliner with Power Headrest
Relax in style with the Atlas Power Recliner with Power Headrest. This modern recliner features sleek lines, widescale track arms, and luxurious chenille yarns in a soft, low-pile weave. The power recline and power headrest provide customizable comfort, while the ebony wood banding adds an elegant contrast to the lighter-toned Odyssey Frost fabric. Designed for ultimate comfort and visual appeal, this recliner is perfect for any contemporary living space.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Height | 31.00 |
| Carton Length | 45.00 |
| Carton Weight | 198.42 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 44.00 |
| Fabric 1 | Odyssey Frost; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HU-ODYSSEY-FROST-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Recliners |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 44.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 187.39 |
| Image Role Data | {“SS444_PH1_415_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS444_PH1_415_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 187.39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 44 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolored |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
MS Living Room Savion Corner w/PWR Headrest Component
Savion Grandier Power Recliner Sofa with Power Headrest
Atlas Power 2 Seat Sofa with Power Headrest
Rhea Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest
Lyra Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
Rhea Zero Gravity Power Recline Loveseat with Power Headrest
Nelson Zero Gravity Power Console Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Twain Zero Gravity Power Recliner w/Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Liam Rocking Recliner – 010786
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Garnet |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Gemini – Butterscotch Manual Swivel Glider Recliner
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Lennon Rocking Recliner – 010787
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 32.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lennon |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Pinnacle Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X512
| Weight | 90.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Shell |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Gemini – Heather Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heather |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Trouper Rocking Recliner
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Casual |
Gemini – Linen Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gemini |
| Features | Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.