Rhea Zero Gravity Power Recline Loveseat with Power Headrest
Offered in the scrumptiously soft, Sahara Ash semi-aniline top grain leather, the Rhea Loveseat offers power headrest and zero-gravity power recline to make you feel like you’re suspended in ultimate comfort. With a bustle-style back, the loveseat is accented by nailhead trim and features a USB port.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | SS703-PHZ2-080 |
|---|---|
| Arm Height | 25 |
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 37.50 |
| Carton Weight | 247.00 |
| Carton Width | 57.50 |
| Depth | 41.00 |
| Distance from Wall to Recline | 8.5 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 69.5 |
| Height | 43.00 |
| Leather | Sahara Ash (Semi-Aniline Top Grain with Split) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SAHARA-ASH-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 22 |
| Seat Height | 22.5 |
| Seat Width | 44 |
| Seat to Back Height | 20.5 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-SAHARA-ASH-TD |
| Weight Capacity | 250 per seat |
| Width | 56.00 |
| Weight | 221 |
| Image Role Data | {“SS703_PHZ2_091_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS703_PHZ2_091_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS703_PHZ2_091_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full Ope |
| Weight | 221 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 56 × 43 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Crosby Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
Nelson Zero Gravity Power Console Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Lyra Zero Gravity Power Loveseat with Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier 6-Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Montel Lay Flat Power Loveseat with Power Headrest & Lumbar
MS Living Room Savion Grandier Armless Chair and Half w/PWR Headrest
Lyra Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier Power Recliner Sofa with Power Headrest
Twain Zero Gravity Power Recliner w/Power Headrest and Lumbar
Atlas Power Sofa with Power Headrest
Foster Leather Loveseat
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Germain Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Cagney Double Reclining Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marcourt Fabric Banquette Without Nails
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X49757
| Weight | 227.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Addison Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.