Ruthe ZeroG Power Sofa with Power Headrest & Hidden Console
The modern silhouette of the Ruthe Zero Gravity Power Recline Sofa has vintage inspiration, including the fresh twist on a wing chair profile and traditional pewter nailhead trim. Featuring a casual bustle-style back, power headrest and a USB port, the Ruthe is covered in the Salvo Denim semi-aniline top-grain leather.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | SS704-PHZ3C-019 |
|---|---|
| Arm Height | 25.5 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 37.00 |
| Carton Weight | 335.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 41.50 |
| Distance from Wall to Recline | 7.5 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 69.5 |
| Height | 41.50 |
| Leather | Salvo Denim (Semi-Aniline Top Grain with Split) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SALVO-DENIM-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21.5 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 66 |
| Seat to Back Height | 24.5 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-SALVO-DENIM-TD |
| Weight Capacity | 250 per seat |
| Width | 80.50 |
| Weight | 300 |
| Image Role Data | {“SS704_PHZ3C_049_detail”:[“Detail Image 1″],”SS704_PHZ3C_PHZ2_049_room”:[“Room Image 1″],”SS704_PHZ3C_049_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS704_PHZ3C_049_silo2″:[“Silo Image 2″,” |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 80.5 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Medium Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Miles Zero Gravity Sofa with Power Recline Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Fresco Power Recliner w/Power Headrest
Twain Zero Gravity Power Recliner w/Power Headrest and Lumbar
MS Living Room Savion Corner w/ Power Headrest SC Component
Savion Grandier 6-Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Fresco 5 Seat Sectional 4-Power Recline & Power Headrest
Nelson Zero Gravity Power Sofa with Power Headrests and Lumbar
Lyra Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
Wayward Power Sofa w/Power Headrest
Montel Lay Flat Power Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
MILO 3 Deluxe
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
Polaris – Kahlua Power Sofa
Emmett Sofa
Lewis Sofa
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Clyde Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.