Harlan Zero Gravity Sofa with Power Recline & Power Headrest
Casual goes chic with the Harlan Zero Gravity Power Recline Sofa with Power Headrest, featuring a bustle style back, sloped/scooped arm design and topstitch trim. Measuring 76 ½ inches wide, this sofa is covered in the aniline top-grain Carrington Walnut aniline top-grain leather. A USB port adds convenience.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27.5 |
|---|---|
| Carton Height | 43.00 |
| Carton Length | 42.50 |
| Carton Weight | 138.00 |
| Carton Width | 77.50 |
| Depth | 41.50 |
| Distance from Wall to Recline | 4 |
| Feature Filter | Power Headrest & Power Recline & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 67 |
| Height | 42.00 |
| Leather | Carrington Walnut (Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-CARRINGTON-WAL-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 22 |
| Seat Height | 18.75 |
| Seat Width | 65.5 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-CARRINGTON-WAL-TD |
| Weight Capacity | 750 |
| Width | 76.50 |
| Weight | 125.5 |
| Image Role Data | {“SS734_PHZ3_088_detail”:[“Detail Image 1″],”SS734_PHZ3_088_room”:[“Room Image 1″],”SS734_PHZ3_088_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS734_PHZ3_088_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo |
| Weight | 125.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 76.5 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Fresco 6 Seat Sectional 4-Power Recline & Power Headrest
Wayward Power Sofa w/Power Headrest
MS Living Room Savion Grandier Armless Chair and Half w/PWR Headrest
Crosby Zero Gravity Power Console Loveseat with Power Headrest and Lumbar
Lyra Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
Fresco 5 Seat Sectional with Power Recline & Power Headrest
Lyra Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Fresco 6 Seat Sectional 3-Power Recline & Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Twain Zero Gravity Power Loveseat w/Power Headrest and Lumbar
Lewis Sofa
Lewis Sofa
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Ellison Sofa
Emmett Sofa
Cagney Double Reclining Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Bentley Sofa
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Stationary Solutions 201 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.