Kramer Zero Gravity Sofa with Power Recline & Power Headrest
Plush scale, refined tailoring and over-the-top comfort come together in the Kramer Zero Gravity Power Recline Sofa with Power Headrests, featuring a bustle-style back, padded arms and a USB port. Covered in the semi-aniline top grain leather Oslo Ivory, the two-over-two sofa measures 87 inches wide.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | SS719-PHZ3-089 |
|---|---|
| Arm Height | 23.5 |
| Carton Height | 43.00 |
| Carton Length | 42.75 |
| Carton Weight | 291.25 |
| Carton Width | 88.00 |
| Depth | 41.75 |
| Distance from Wall to Recline | 8 |
| Feature Filter | Power Headrest & Power Recline & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 66.5 |
| Height | 42.00 |
| Leather | Oslo Ivory (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-OSLO-IVORY-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 22 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 58 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-OSLO-IVORY-TD |
| Weight Capacity | 750 |
| Width | 87.00 |
| Weight | 278 |
| Image Role Data | {“SS719_PHZ3_012_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS719_PHZ3_012_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS719_PHZ3_012_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full Ope |
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.75 × 87 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lyra Zero Gravity Power Loveseat with Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Savion Grandier 5-Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Fresco 5 Seat Sectional with Power Recline & Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Twain Zero Gravity Power Recliner w/Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier 6-Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Ruthe Zero Gravity Power Recline Loveseat with Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Milo Sofa
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Clyde Sofa
Bond Sofa
Bentley Sofa
Lewis Sofa
Cagney Double Reclining Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
MILO 3 Deluxe
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.