Lyra Zero Gravity Power Loveseat with Power Headrest and Lumbar
Finally, there’s a casual contemporary loveseat that’s stylish and tasteful. Featuring a bustle back and saddle-padded arms, the Lyra Zero Gravity Power Loveseat Recliner with power headrest is generously scaled with clean lines and top-stitch detailing. Lyra also offers adjustable lumbar support, a USB port and pop-out arm panel with a metal cupholder, and is covered in the Sahara Dorian Gray semi-aniline top-grain leather.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | SS608-PHZL2-082 SS608-PHZL2-091 |
|---|---|
| Arm Height | 26.5 |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 30.50 |
| Carton Weight | 286.00 |
| Carton Width | 67.00 |
| Depth | 42.00 |
| Distance from Wall to Recline | 7 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Lumbar & Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 72 |
| Height | 42.50 |
| Leather | Sahara Dorian Gray (Semi-Aniline Top Grain with Split) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SAHARADORAINGR-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 46 |
| Seat to Back Height | 25 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-SAHARADORAINGR-TD |
| Weight Capacity | 250 per seat |
| Width | 66.00 |
| Weight | 261.36 |
| Image Role Data | {“SS608_PHZL2_093_detail”:[“Detail Image 1″],”SS608_PHZL2_093_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS608_PHZL2_093_silo2″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2”],”SS608_PHZL2_093_back_s |
| Weight | 261.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 66 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Twain Zero Gravity Power Recliner w/Power Headrest and Lumbar
Rhea Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner Sofa with Power Headrest
Savion 2 over 2 Sofa with Power Recline & Power Headrest
Twain Zero Gravity Power Sofa w/Power Headrest and Lumbar
Fresco 5 Seat Sectional 4-Power Recline & Power Headrest
Miles Zero Gravity Sofa with Power Recline Power Headrest
Atlas Power Sofa with Power Headrest
Lyra Zero Gravity Power Loveseat with Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier 5-Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Nelson Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
Foster Fabric Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Henry Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Germain Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48757
| Weight | 200.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 62.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Lavenhorne Reclining Loveseat with Console
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 77 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Addison Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.