Olivo Wooden Frame & Base, Armless Loveseat
The Olivo collection seamlessly blends clean lines with a harmonious fusion of both organic and geometric shapes, offering unparalleled comfort for your space with its mid-century modern style, marked by subtle curves on padded armrests.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Orange |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer finish with a satin sheen provides a smooth surface with the natural character of solid wood grain |
| Style | Traditional |
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, providing strength and durability to the frames. | Yes |
| Reinforced corner blocks keep the frame secure. | Yes |
| No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. Exposed solid wood incorporating finishes to match case-good collections | Yes |
| Weight | 100.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.5 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Orange |
| Style | Traditional |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Olivo Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.25 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Loveseat
Olivo Wooden Frame & Base, Upholstered Square Ottoman
| Weight | 88.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 28.25 × 19.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Orange |
| Style | Transitional |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Sofa
Olivo Wooden Frame & Base, Sofa
Wooden Frame & Base, Sectional Wedge – Olivo
Olivo Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Sectional Right-Arm Loveseat
| Weight | 61.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Orange |
| Style | Transitional |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.25 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.25 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Armchair
Wooden Frame & Base, Sectional Chaise – Olivo
Foster Leather Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Polaris Bizmark Gray Power Reclining Loveseat
| Weight | 211.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Polaris – Kahlua Power Loveseat
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Marcourt Fabric Banquette
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Tarleton Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Cagney Double Reclining Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.