Bennett duo® Reclining Chair – P94899
With its rolled cigar arms, tapered wood legs and crisp welt detail, the Bennett Reclining Chair makes a stylish statement in any room. But inside its refined look lies the unexpected power to recline. Simply use the side-mounted 2-button controller to recline the back and activate the power legrest. A built-in USB port charges your phone or tablet. And, the patented ComfortCore® cushion provides optimum support for a short or long sit. Part of our award-winning duo® series, Bennett is the perfect chair for watching TV, reading or just relaxing after a long day.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Power | Yes |
Product Details
| Award-winning design | Yes |
|---|---|
| Reclines at the touch of a button | Yes |
| Built-in USB port | Yes |
| Patented ComfortCore® cushion | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and finishes | Yes |
| Plugs into an AC outlet or runs on an optional battery pack | Yes |
Videos
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37.5 × 39.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Bennett |
| Features | Customizable, Fabric, Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bennett duo® Reclining Sofa – P91899
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82.5 × 39.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Bennett |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Bennett duo® Reclining Loveseat – P93899
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 60 × 39.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Bennett |
| Features | Customizable, Fabric, Power |
Trouper Rocking Recliner
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Casual |
Gemini – Butterscotch Manual Swivel Glider Recliner
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Randell Rocking Recliner
Polaris – Kahlua Power Recliner
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.