Solstice 78in Entertainment Console
Crafted of Elm and Poplar Veneers with an antique bronze metal base, the Solstice Entertainment Center has a sophisticated primitive style. There’s one adjustable, ventilated wood shelf behind the center pair of doors and one adjustable ventilated wood shelf behind each of the outside doors and a ventilated back panel in all sections. Contrasting a medium wood finish with a dark gray top, the Solstice accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| Four louvred wood doorsOne adjustable, ventilated wood shelf behind center pair of doorsOne adjustable, ventilated wood shelf behind each of the outside doorsVentilated back panel in all sectionsMetal baseFinish: Medium wood finish with contrasting dark g | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 32.00 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 191.40 |
| Carton Width | 81.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | No |
| Height | 29.00 |
| Material Description | Elm and Poplar Veneers with Metal |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 156.2 |
| Image Role Data | {“5657_55478_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5657_55478_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5657_55478_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 156.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 78 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5657-55 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Flora Entertainment Credenza
Prado Entertainment Credenza
Tribeca Entertainment Credenza
| Dimensions | 20.5 × 80.38 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon and Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Monolith Entertainment Credenza
Fynn Display Cabinet
Rune Entertainment Credenza
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Arcadia Entertainment Credenza
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Sereno Entertainment Credenza
Stratum Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.