Bono Power Headrest Wallhugger Recliner W/Lumbar
Triple Power Curvaceous organic shapes in generously scaled retro-inspired forms abound in the Bono motion furniture collection. Perfectly paired with modern conveniences like power recline, stainless beverage holders, power-adjustable headrests, and performance fabrics, it’s hard to say if style edges out function or vice versa. Double-bustle backs are flanked by generously weighted wings and hand-upholstered multi-leveled paneled arms topped with polyfoam pads. Plump pad-over ‘-chaise seating provides the perfect combination of sink-into softness and stylish support. At home in both contemporary settings, casual rooms, and even those inspired by the past, the Bono collection provides as much comfort as it draws compliments.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocker | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 42″H x 42″W x 44″D |
|---|
| Dimensions | 44 × 42 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocker |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Point Break Power Headrest Sofa W/ Triple Power
| Dimensions | 43 × 90 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Bono Triple Power Loveseat
| Dimensions | 43 × 69 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Red |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
The Boss Triple Power Sofa Double Reclining
| Dimensions | 41 × 94 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
The Boss Triple Power Loveseat w/ Console
| Dimensions | 41 × 81 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
The Boss Triple Power Chair & 1/2
| Dimensions | 41 × 55.5 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Bristol Triple Power Loveseat
| Dimensions | 41 × 70 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Kendall TRIPLE POWER HR WALLHUGGER RECLINER W/NEXT LEVEL
| Dimensions | 42 × 34 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker |
Point Break Power Headrest Loveseat W/ Console, Hidden Cupholders and Triple Power
| Dimensions | 43 × 79 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Birmingham Triple Power Sofa
| Dimensions | 43 × 94 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Point Break Armless Chair
| Dimensions | 43 × 25 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Birmingham Triple Power Loveseat
| Dimensions | 43 × 70 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Kendall TRIPLE POWER LOVESEAT
| Dimensions | 43 × 60 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Power, Power Headrest |
Gemini – Butterscotch Manual Swivel Glider Recliner
Lennon Rocking Recliner – 010787
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 32.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lennon |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Trouper Rocking Recliner
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Casual |
Randell Rocking Recliner
Rowan Gliding Recliner
| Dimensions | 39 × 34 × 41 in |
|---|---|
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Gemini – Autumn Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autumn |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.