Marquis Power Headrest Wallhugger Recliner w/ SoCozi & Next Level
Next Level Uniquely and gently shaped arms are the main element of the Marquis collection. The French seams undulate slightly which softens the edges of the sculptural arms. Setback, soft, supportive arms allow the radius of the top arm to emphasize how this collection was built for comfort. Double bustle backs are plump, yet supportive and flanked by classically shaped wings. Available with power recline and power adjustable headrest, as well as the innovative SoCozi heat and massage system allow you to tailor order the Marquis to meet your personalized needs.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 41″H x 36″W x 40″D |
|---|
| Dimensions | 40 × 36 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marquis Swivel Rocker Recliner
| Dimensions | 40 × 36 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Country Club ARMLESS CHAIR
| Dimensions | 43 × 33 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Westchester Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 42 × 67 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Social Club Power Headrest Chair & 1/2 Recliner
| Dimensions | 43 × 43 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Wild Card Power Headrest Loveseat w/ Next Level
| Dimensions | 44 × 68 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Wild Card Power Headrest Double Reclining Sofa w/ Next Level
| Dimensions | 44 × 92 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Country Club WEDGE W/ CONNECTORS
| Dimensions | 44 × 74 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marquis Power Headrest Double Reclining Sofa
| Dimensions | 41 × 84 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Wild Card Rocker Recliner
| Dimensions | 41 × 44 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Esprit’ WallHugger Recliner
Marquis RAF Power Headrest Loveseat Single Recliner
| Dimensions | 41 × 56 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Harbor Town Rocking Recliner – 010799
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Harbor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 42 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Polaris – Kahlua Power Recliner
Maddox Power Reclining Chair and A Half w/ Headrest & Lumbar – X45759
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.