Country Club WEDGE W/ CONNECTORS
Next Level Introducing the Country Club Motion Furniture Collection: the epitome of contemporary comfort and innovative design. This collection is distinguished by its generously wide seats, offering an expansive and inviting space for relaxation. Complemented by multi-dimensional paneled arms, the Country Club Collection exudes a modern sophistication that enhances any living area. The unique arm design not only adds visual interest but also provides added support and comfort. With its smooth motion mechanism, the Country Club Collection ensures effortless transitions between sitting and reclining, making it the perfect choice for those seeking both style and functionality. Elevate your home with the Country Club Motion Furniture Collection, where comfort meets cutting-edge design.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 43″H x 74″W x 44″D |
|---|
| Dimensions | 44 × 74 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Contour Power Headrest Loveseat w/ Next Level
| Dimensions | 40 × 60 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Conrad Power Headrest Loveseat W/Console, Hidden Cupholders, & Wireless Charging
| Dimensions | 43 × 77 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Marquis Wedge w/Connectors
| Dimensions | 40 × 71 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Contour Swivel Rocker Recliner
| Dimensions | 40 × 37 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Esprit’ Power WallHugger Recliner W/ Next Level
Marquis LAF Console Loveseat (2 Recliners)
| Dimensions | 41 × 70 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Wild Card Power Headrest Loveseat w/ Next Level
| Dimensions | 44 × 68 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marquis RAF Power Headrest Console Loveseat (2 Recliners)
| Dimensions | 41 × 70 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Westchester Power Headrest Double Reclining Sofa
| Dimensions | 42 × 92 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Contour Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 83 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marquis RAF Loveseat Single Recliner
| Dimensions | 41 × 56 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Stardust Power Headrest Rocker Recliner
| Dimensions | 42 × 38 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Adjustable Headrests
Modesto – Buttercream 6pc Modular Power Reclining Sectional with Power Adjustable Headrests
| Dimensions | 125 × 132 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Features | Cupholders, Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Seyler 3-Piece Sectional
| Weight | 383 lbs |
|---|---|
| Color | Brown, Sand |
| Style | Contemporary |
| Series Features | New balanced sectional with corded welt detail and subtle, rounded arm. Heavyweight, soft polyester with luster and movement in the patter. Featuring a mixture of heavyweight global style pillows in warm earth tones, complimented by a caramel faux leather lumbar pillow. Loose, reversible backs and plush cushions and non-skid legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Beckham Sectional
Paxton Sectional
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 138 × 157 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Spartacus – Chocolate 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 120.5 × 157 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Nicolette Fabric Sectional
| Dimensions | 42 × 134.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Beckham Sectional
Perimeter – Magic Denim 5pc Modular Power Reclining Sectional
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Blue |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.