Cody Dual-Power Sectional Set | Dark Brown
This beautiful proportioned quilted style will be a hit in any home. The padded envelope arms add a visual appeal. The power headrest and power recliner seem hidden but add to the comfort of this stylish reclining group. The quilted back and bucket chaise seating again add to the visual appeal without impacting the outstanding comfort. This group features a beautiful heavy weight leather and accent nail trim that will only grow in its beauty and appeal. When looking at this style from the front everything you see is genuine top grain leather. Construction is engineered plywood frame with padding completely on outside arms and back and metal seat box construction.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Offered in a Colorado Dark Brown Top Grain Leather | Yes |
|---|---|
| Pine and Engineered Plywood Frame Construction | Yes |
| All Foam Cushioned Seats | Yes |
| Dual-Power Recline & Power Headrest | Yes |
| All switches include USB plug-ins | Yes |
| Construction | Pine Frames with all Foam Cushion Seats |
| Material | Top Grain Leather w/Match |
| Weight | 520 Lbs. |
| Cube | 143.99 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Weight | 520 lbs |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Cody |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cody Dual-Power Sectional Set | Dark Brown
| Weight | 568 lbs |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Cody |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Cody Dual-Power Sofa | Light Grey
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 88 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Cody |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Cody Dual-Power Loveseat | Light Gray
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 81 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Cody |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Cody Dual-Power Recliner | Light Grey
| Weight | 136 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Cody |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 65 × 169 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Spartacus – Chocolate 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Caldwell- Tahoe Fog 6pc Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 93.75 × 106.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Escape – Mirage Mist 4pc Modular Sectional
Beckham Sectional
Canterbury – Pewter 6pc Zero Gravity Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 110.5 × 128 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Nicolette Fabric Sectional
| Dimensions | 42 × 134.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Whitman – Verona Coffee Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Noah Sectional
| Dimensions | ---- in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Spartacus Black 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Black |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.