Collins Fabric Sectional
Clean lines and ultra-comfy seats will make you want to lounge a little longer on the Collins sectional. Generous in scale to offer up plenty of room to relax, Collins is distinguished by large, lofty cushions and wide track arms that sit on bold block legs for a timeless, casual look that begs you to curl up and get comfortable. With an array of modular components to choose from and your choice of upholstery and finishes, the Collins sectional allows you to create a completely custom look for your space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Collins |
|---|---|
| Features | Non-Power, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Sectionals |
| Motion Type | Stationary |
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 120.5 × 157 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Adjustable Headrests
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 65 × 169 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Escape – Mirage Mist 4pc Modular Sectional
Perimeter – Magic Denim 5pc Modular Power Reclining Sectional
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Blue |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Beckham Sectional
Whitman – Verona Coffee Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Kelsey Fabric Sectional
| Dimensions | 104.5 × 134.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Caldwell- Tahoe Fog 6pc Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 93.75 × 106.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Spartacus – Chocolate 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.