Davis Fabric Reclining Sectional
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Davis |
|---|---|
| Features | Non-Power, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sectionals, Reclining Sectionals, and Reclining Furniture |
| Control Type | Parachute Release |
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 138 × 157 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Kelsey Fabric Sectional
| Dimensions | 104.5 × 134.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Paxton Sectional
Stellar – Bloke Cotton 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Paxton Sectional
Canterbury – Pewter 6pc Zero Gravity Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 110.5 × 128 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Noah Sectional
| Dimensions | ---- in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Whitman – Verona Azure Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Caldwell- Tahoe Fog 6pc Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 93.75 × 106.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.