Dawkins Fabric Sectional
The Dawkins sectional offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features wide track arms and tapered block feet, available in a variety of wood finishes. Plush cushions and fiber back pillows make this sophisticated sofa the perfect place to lounge in style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (6) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 212.43 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Kitted Skus | P9230, P9230, P9232, P9238, P9241 |
| Marketing Labels | Dawkins Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 5 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 137 |
| Pieces Shown | P9230 Dawkins Armless Chair, P9232 Dawkins Corner Chair, P9238 Dawkins Left Arm Chaise and P9241 Dawkins Right Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 540.0 |
| Total Shipping Weight | 540.0 |
| Block feet | Yes |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Companion Skus | P9231, P9237 and P9242 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–8ncx2_KU–/irowcv38181belfpfgrr.pdf |
| Sectional Skus | P9230, P9232, P9238 and P9241 |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 107.5 in (273.05 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 137 in (347.98 cm) |
| Dimensions | 107.5 × 137 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dawkins Leather Swivel Chair
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Gabi Fabric Swivel Chair
Grandview Leather Ottoman
| Dimensions | 39 × 39 × 18.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tobacco Distressed |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Germain Fabric Power Motion Sofa
Pincio Side Table
Mily Fabric Chair Without Pillows
| Dimensions | 39 × 36 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dekker Fabric Chair
Avondale Cocktail Table
Darsa Cocktail Table
Weston Side Table
Aline Leather Swivel Chair
Spartacus Oyster 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Beige |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 65 × 169 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Nicolette Fabric Sectional
| Dimensions | 42 × 134.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Stellar – Bloke Cotton 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Canterbury – Pewter 6pc Zero Gravity Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 110.5 × 128 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Spartacus Haze 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Colossus Leather Power Sectional
| Dimensions | 99 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Whitman – Verona Coffee Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Paxton Sectional
Kelsey Fabric Sectional
| Dimensions | 104.5 × 134.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.