Nest Leather Sofa
Casual comfort meets cool modern style in the Nest sofa. Deep, luxurious leather seating offers relaxation. Clean lines and generously wide track arms create a distinctly modern silhouette. Stitched flanged edges add a subtle nuance to this stylish but understated design.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.25 in and 59.05 cm |
|---|---|
| Ba | 80.00 in and 203.2 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
| Cubes | 94.67 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 29.25 |
| Overall Product Width | 97.50 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.50 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Website Material | Leather |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Flange detail | Yes |
| Modern style | Yes |
| Oversized track arms | Yes |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Seat Width | 80 in and 203.2 cm |
| Depth | 41.50 in (105.41 cm) |
| Featuredwaysku | 3327LO |
| Height | 29.25 in (74.3 cm) |
| Width | 97.50 in (247.65 cm) |
| Dimensions | 41.5 × 97.5 × 29.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rigby Fabric Swivel Chair
Addison Fabric Sofa
| Dimensions | 39.5 × 91.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Ventura Leather Sofa
| Dimensions | 41.5 × 89.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Colette Fabric Sofa
| Dimensions | 39 × 92 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Darsa Side Table
Nico Fabric Swivel Chair
Dawkins Fabric Sectional
| Dimensions | 40.5 × 133.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Noel Fabric Sofa
| Dimensions | 40 × 100 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Berkshire Console Table
Serena Fabric Sectional
| Dimensions | 143 × 175 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Soleil Fabric Sectional
| Dimensions | 40 × 162 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Clyde Sofa
Bond Sofa
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Corissa Sofa
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 36 in |
| Brand | Palliser |
| Color | Blue, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Upholstered |
| Style | Transitional |
Clyde Sofa
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Lewis Sofa
Trouper Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44724
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Stucco |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.