Dempsey Fabric Sectional
Indulge in the embrace of timeless elegance with the Dempsey sectional, a testament to both comfort and style. This plush and curvy tight back frame is balanced with square arms, clean lines and a welt cording detail for a touch of refinement. Customize Dempsey with fabric and wood finish options to elevate your living space and immerse yourself in unmatched comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Contrasting welt |
| Style | Transitional |
| Type | Sectionals |
| Motion Type | Stationary |
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Caldwell- Tahoe Fog 6pc Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 93.75 × 106.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Adjustable Headrests
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 138 × 157 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 65 × 169 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Noah Sectional
| Dimensions | ---- in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Whitman – Verona Azure Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 120.5 × 157 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Stellar – Bloke Cotton 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Beckham Sectional
Spartacus Oyster 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Beige |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.