Gladiator – Sky 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Sleek, smart, and effortlessly refined, the Conrad recliner redefines modern comfort with power recline, an independent power headrest, and hidden controls featuring USB, USB-C, and a Home button for ease. Wrapped in high-performance synthetic leather, it pairs durability with a luxurious feel. Thoughtful design details – like the foldover envelope arm, exposed wood base with tapered legs, hidden footrest extension, and slimline pillow-top overlay – combine architectural style with ergonomic comfort.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Ready to easily mount any FreeMotion® bracket and battery | Yes |
|---|---|
| Power recline with independently operating power headrest | Yes |
| High performance synthetic leather | Yes |
| Hidden power recline switch includes USB/USB-C ports and a “Home” button to bring all positions back to upright seating | Yes |
| Decorative foldover envelope arm | Yes |
| Exposed wood base and tapered legs enhance the sleek architectural profile, while a hidden footrest extension provides added comfort | Yes |
| Slimline pillow top overlay for added back comfort | Yes |
| Dimensions | 38.5 × 36.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blue Dusk |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gladiator |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Gladiator – Sky Power Zero Gravity Recliner
Gladiator – Cobalt 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Gladiator – Cobalt Power Zero Gravity Recliner
Spartacus – Chocolate 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Paxton Sectional
Spartacus Black 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Black |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Colossus Leather Power Sectional
| Dimensions | 99 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Beckham Sectional
Spartacus Haze 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Mila Fabric Sectional
| Dimensions | 107 × 137 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Beckham Sectional
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 65 × 169 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Stellar – Bloke Cotton 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Caldwell- Tahoe Fog 6pc Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 93.75 × 106.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.