Kelsey Fabric Sectional
With gracious scale and a simple modern aesthetic, the Kelsey sectional offers luxury and style. The linear design features track arms and block feet for a clean, contemporary look. Plush down cushions and fiber back cushions soften the lines, promising unprecedented comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Chaise Depth | 74 in and 187.96 cm |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Kitted Skus | N9637, N9642 |
| Marketing Labels | Kelsey Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 99 |
| Pieces Shown | N9637 Kelsey Right Arm Chaise and N9642 Kelsey Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 240.0 |
| Total Shipping Weight | 240.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N9630, N9632, N9638, N9640, N9641, N9693 and N9694 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–tpfHZ5T6–/l58b3g4zupit37dqrug6.pdf |
| Sectional Skus | N9637 and N9642 |
| Cubes | 132.82 |
| Depth | 74 in (187.96 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Width | 99 in (251.46 cm) |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Dimensions | 74 × 99 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Valora Entertainment Credenza
| Dimensions | 19 × 84 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Weathered Greige and Graphite |
| Style | Art Deco |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Seward Console Table
| Dimensions | 16 × 68 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Throw Pillow (24″ x 24″)
| Dimensions | 24 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Vevo Accent Table
Armstrong Cocktail Table
Peyton Fabric Sofa
| Dimensions | 39.5 × 91 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Indy Fabric Sofa
| Dimensions | 41 × 96 × 27.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Greige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Bellamy Nightstand
Arctic Accent Table
Palisades Leather Sofa Without Nails
| Dimensions | 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Throw Pillow (20″ x 20″)
| Dimensions | 20 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Spartacus Haze 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Perimeter – Magic Denim 5pc Modular Power Reclining Sectional
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Blue |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Germain Fabric Sectional
| Dimensions | 107 × 140 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Greige |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Caldwell- Tahoe Fog 6pc Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 93.75 × 106.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Spartacus – Chocolate 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 138 × 157 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mila Fabric Sectional
| Dimensions | 107 × 137 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Modesto – Buttercream 6pc Modular Power Reclining Sectional with Power Adjustable Headrests
| Dimensions | 125 × 132 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Features | Cupholders, Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 65 × 169 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Paxton Sectional
Spartacus Oyster 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Beige |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.