Noel Fabric Sofa
The elegant Noel sofa is distinguished by plush fabric and a handsome wooden frame with tapered legs. The Noel will be a genuine statement piece in your living room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.00 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 75.00 in and 190.5 cm |
| Back Pillow | () Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 68.54 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1697-S26 |
| Fabric | 1697-012 |
| Fabric Shown | 1697-012 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Overall Product Height | 27.50 |
| Overall Product Width | 88.00 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26.00 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 145.0 |
| Total Shipping Weight | 145.0 |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 75 in and 190.5 cm |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 40.00 in (101.6 cm) |
| Height | 27.50 in (69.85 cm) |
| Optionlink | P7326 |
| Width | 88.00 in (223.52 cm) |
| Qty On Hand | 30 |
| Dimensions | 40 × 88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Germain Fabric Chair Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 39 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Gooding Cocktail Table
Tarleton Fabric Sofa
| Dimensions | 44 × 86.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Scout Fabric Chair
| Dimensions | 31.25 × 29.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny Cerused |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Noel Leather Sofa
| Dimensions | 40.25 × 101 × 34.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Dawkins Leather Sectional
| Dimensions | 137 × 107.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Dawkins Fabric Armless Chair
Germain Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Noel Fabric Loveseat
| Dimensions | 40.25 × 72.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Candace Leather Swivel Chair Without Nails
Marcato Side Table
Cagney Double Reclining Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Stationary Solutions 201 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Emmett Sofa
Milo Sofa
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Polaris – Kahlua Power Sofa
Bentley Sofa
Clyde Sofa
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Clyde Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.