Oliver Fabric Sofa
The art of lounging gets elevated with the Oliver sofa, designed for those who cherish comfort without compromising on style. With wide track arms that cascade down onto black recessed legs and a clean-lined silhouette, Oliver seamlessly blends a timeless transitional aesthetic with a casual and inviting feel. Two accent pillows in your choice of fabric complete the look, making Oliver your ideal relaxation zone.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Oliver |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 57.19 |
| Carton Weight | 152 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Carton Volume | 57.190 |
| Carton Weight | 152.000 lb |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Oliver |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pike Sofa
Polaris – Kahlua Power Sofa
Lewis Sofa
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Clyde Sofa
Bentley Sofa
Cagney Double Reclining Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Aria Sofa
Emmett Sofa
Milo Sofa
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.