Patterson Fabric Sofa
Prominently rolled arms and a padded front rail give Patterson its welcoming appearance. Overstuffed seat and back cushions on a large frame make it difficult to resist curling up on this piece. Fluted bun feet and optional nailhead trim add the finishing touches to Patterson.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Patterson |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, Removable Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 3 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 77.58 |
| Carton Weight | 192 lb |
| Product Weight | 192 lb |
| Carton Volume | 77.580 |
| Carton Weight | 192.000 lb |
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 96 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Patterson |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bentley Sofa
Clyde Sofa
Milo Sofa
Corissa Sofa
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 36 in |
| Brand | Palliser |
| Color | Blue, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Upholstered |
| Style | Transitional |
Emmett Sofa
Stationary Solutions 201 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Bond Sofa
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Power Solutions – 509-bc
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather, Power, Recline |
Aria Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.