Rory Fabric Sofa Without Pillows
The Rory sofa showcases modern comfort in a pared-down style. Lightly padded, angled panels act as a stylish connector to the back and arms. Deep cushions and knife-edge back pillows offer a relaxing seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 90 in and 228.6 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 21.9 |
| Cubes | 91.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7857A |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 35.25 |
| Overall Product Width | 99 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 210.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 210.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 90 in and 228.6 cm |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 35.25 in (89.53 cm) |
| Width | 99 in (251.46 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Wood feet | Yes |
| Dimensions | 40 × 99 × 35.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ventura Fabric Left Arm Loveseat
Foster Leather Sofa Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 98 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Bliss Fabric Armless Chair
Austen Fabric Sofa
| Dimensions | 39 × 98.25 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Noel Fabric Sofa
| Dimensions | 40 × 88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Gabi Fabric Sofa
| Dimensions | 42.5 × 94 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Micah Cocktail Table
Rollins Fabric Loveseat
| Dimensions | 40.75 × 68 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Bliss Fabric Right Arm Loveseat Without Pillows
Addison Fabric Sofa
| Dimensions | 39.5 × 91.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Tarleton Fabric Ottoman
| Dimensions | 27 × 52 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Clyde Sofa
Polaris – Kahlua Power Sofa
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Trouper Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44724
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Stucco |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Bond Sofa
Lewis Sofa
MILO 3 Deluxe
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
Sofia Sofa
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.