Longford Cocktail Table
The Longford cocktail table takes a modern rustic approach with a dark and heavily textured iron base. Tapered legs are poised on squared feet, while an inset stone top showcases a beautiful balance of materials.
Product Details
| Cubes | 21.25 |
|---|---|
| Overall Product Height | 17 |
| Overall Product Width | 52 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Metal and Stone |
| Adjustable glides | Yes |
| Inset stone veneered top | Yes |
| Stretchers | Yes |
| Textured forged iron base | Yes |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Height | 17 in (43.18 cm) |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
| Qty On Hand | 37 |
| Dimensions | 28 × 52 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Noel Fabric Chair
| Dimensions | 39 × 40 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Grace Fabric Sofa
| Dimensions | 42 × 89.75 × 32.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Mily Fabric Chair
| Dimensions | 39 × 36 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Hathaway Side Table
Noel Fabric Sofa
| Dimensions | 40 × 88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Tarleton Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 44 × 96.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Cameron Fabric Swivel Chair
Tarleton Fabric Chair 1/2
| Dimensions | 44 × 54.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Darsa Side Table
Fleur Fabric Swivel Chair
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Mezquite Wooden Cocktail Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Allan Round Coffee Table
Pinebrook T1755-44 Rectangular Starter Cocktail Table
Chicago Coffee Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Darlington Cocktail Table
Stowe Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.