Hyper-Wool Flannel Performance® Sheet Set – Bright White / Queen
Your favorite flannel gets a high-tech twist of breathability with our lightweight, unbrushed Flannel Performance® Sheet Set. Powered by Hyper-Wool™ technology, we have engineered the itch out of traditional flannel to create a smooth and dry sleep environment that’s ideal for all seasons.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Bedding Size | Queen |
|---|
| Weight | 7.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | Bright White |
| Collection | Flannel |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hyper-Wool Flannel Pillowcase Set – Light Grey / King
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 40 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Collection | Flannel |
| Features | Breathable, Powerband, Ultra Soft Touch, Warmth without Overheating |
Hyper-Wool Flannel Performance® Sheet Set – Light Grey / Queen
| Weight | 7.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Collection | Flannel |
| Features | Power |
Hyper-Wool Flannel Pillowcase Set – Bright White / Queen
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 30 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | Bright White |
| Collection | Flannel |
| Features | Breathable, Powerband, Ultra Soft Touch, Warmth without Overheating |
Hyper-Wool Flannel Performance® Sheet Set – Bright White / Split King/Split Cal King
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 38 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | Bright White |
| Collection | Flannel |
| Features | Power |
Hyper-Wool Flannel Performance® Sheet Set – Bright White / King/Cal King
| Weight | 8.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | Bright White |
| Collection | Flannel |
| Features | Power |
Hyper-Wool Flannel Performance® Sheet Set – Medium Beige / King/Cal King
| Weight | 8.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Flannel |
| Features | Power |
Hyper-Wool Flannel Performance® Sheet Set – Light Grey / Split King/Split Cal King
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 38 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Collection | Flannel |
| Features | Power |
Hyper-Wool Flannel Pillowcase Set – Bright White / King
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 40 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | Bright White |
| Collection | Flannel |
| Features | Breathable, Powerband, Ultra Soft Touch, Warmth without Overheating |
Hyper-Wool Flannel Performance® Sheet Set – Medium Beige / Queen
| Weight | 7.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Flannel |
| Features | Power |
Hyper-Wool Flannel Performance® Sheet Set – Forest Green / King/Cal King
| Weight | 8.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Green |
| Detail Color | Forest Green |
| Collection | Flannel |
| Features | Power |
Hyper-Wool Flannel Pillowcase Set – Medium Beige / Queen
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 30 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Flannel |
| Features | Breathable, Powerband, Ultra Soft Touch, Warmth without Overheating |
Hyper-Wool Flannel Performance® Sheet Set – Forest Green / Split King/Split Cal King
| Dimensions | 80 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bedgear |
| Color | Green |
| Detail Color | Forest Green |
| Collection | Flannel |
| Features | Power |
Performance® Duvet & Sham Set – Racetrack – Stonewash Blue / Queen
Performance® Duvet & Sham Set – Arrowhead – Blush / King
Ver-Tex Performance® Sheet Set – Bright White / King/Cal King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | Bright White |
| Features | Breathable, Instant Cooling, Powerband, Silky Smooth Feel |
Performance® Duvet & Sham Set – Solid – Light Grey / Queen
Rayon From Bamboo Sheets
Hyper-Cotton Performance® Sheet Set – Medium Beige / California King
| Weight | 6.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Hyper-Cotton |
| Features | Breathable, Powerband, Quick dry, Soft Touch |
Performance® Duvet & Sham Set – Solid – Light Grey / King
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.