Air-X Crib Mattress Protector
Designed to give you peace of mind and baby a comfy night’s sleep, the Air-X Performance® Crib Mattress Protector keeps baby dry and cool with maximum breathability. The extraordinarily stretchy protector features a Powerband® to eliminate bunching and shifting for a smooth, noiseless fit, ensuring a quiet night for all.
Features
| Power | Yes |
|---|
| Weight | 1.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 8 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Collection | Air-X |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Air-X Performance® Mattress Protector – Twin
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Air-X Performance® Mattress Protector – California King
Air-X Performance® Mattress Protector – King
Air-X Performance® Mattress Protector – Full
Air-X Performance® Mattress Protector – Queen
Air-X Performance® Mattress Protector – Twin XL
iProtect Mattress Protector – California King
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Mattress Protector – Twin
| Weight | 3.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 39 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Dri-Tec Mattress Protector
Dri-Tec Sofa Bed Performance® Mattress Protector – King
| Dimensions | 80 × 76 × 8 in |
|---|---|
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.