Praia Outdoor Sofa Cover
This cover is custom designed to fit this specific Bernhardt Exteriors sofa, giving you an extra layer of protection for your outdoor space. The cover is durable, yet lightweight and breathable. It offers a strong defense against moisture, UV rays, mold, mildew, and dust. It is available in a stylish Light Grey color.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Frameupholsterysetsku | O5457 |
|---|---|
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa Cover |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| A tailored cover is available for each sectional component and easily zips to the next piece to ensure the entire sectional is protected. | Yes |
| Covers are constructed of Sur Last, a 100% solution-dyed 600 denier woven polyester, finished with a solvent-based, water repellent treatment. This specially formulated urethane coating is gentle on sensitive surfaces. | Yes |
| Incredibly durable, the covers are tear- and stretch-resistant, beautifully holding their shape thanks to their tensile strength in both warp and fill directions. | Yes |
| Covers resist water, shrinking, fading, UV rays, and severe weather. | Yes |
| The breathable fabric features a high mold and mildew resistance when covering furniture and cushions that have been properly cleaned and dried. | Yes |
| This cover stays securely in place with pull cords. | Yes |
| Table covers include tenting pieces that will allow water to drain away from surfaces. | Yes |
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Catalonia Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 83.8 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Lovina Outdoor Chair
| Dimensions | 35.5 × 27.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Smoked Truffle Outdoor |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Swivel Chair Cover
Layton Outdoor Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 93 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mara Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 30 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flint Grey |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Corfu Outdoor Counter Stool
| Dimensions | 19.7 × 20.1 × 36.4 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoked Truffle Outdoor |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Madura Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Granville Outdoor Side Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Foundations Nightstand
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
11 Foot Round Aluminum Auto Tilt Market Umbrella
| Brand | Sunset West |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Customizable, Fabric |
11 Foot Round Aluminum Auto Tilt Market Umbrella
| Brand | Sunset West |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Customizable, Fabric |
11 Foot Round Aluminum Auto Tilt Market Umbrella
| Brand | Sunset West |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Customizable, Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.