Siesta Key Outdoor Dining Table Cover
This cover is custom designed to fit this specific Bernhardt Exteriors dining table, giving you an extra layer of protection for your outdoor space. The cover is durable, yet lightweight and breathable. It offers a strong defense against moisture, UV rays, mold, mildew, and dust. It is available in a stylish Light Grey color.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Frameupholsterysetsku | X07755 |
|---|---|
| Product Type | Dining Table Cover |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Covers are constructed of Sur Last, a 100% solution-dyed 600 denier woven polyester, finished with a solvent-based, water repellent treatment. This specially formulated urethane coating is gentle on sensitive surfaces. | Yes |
| Covers resist water, shrinking, fading, UV rays, and severe weather. | Yes |
| Table covers include tenting pieces that will allow water to drain away from surfaces. | Yes |
| This cover stays securely in place with pull cords. | Yes |
| Incredibly durable, the covers are tear- and stretch-resistant, beautifully holding their shape thanks to their tensile strength in both warp and fill directions. | Yes |
| The breathable fabric features a high mold and mildew resistance when covering furniture and cushions that have been properly cleaned and dried. | Yes |
| A tailored cover is available for each sectional component and easily zips to the next piece to ensure the entire sectional is protected. | Yes |
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bellair Outdoor Arm Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Amalfi Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 25.5 × 23 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Slate Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Aurora Outdoor Side Table
Lomani Outdoor Swivel Chair
Monterey Outdoor Swivel Chair Cover
Fresco Outdoor Side Table
Fresco Outdoor Accent Table
Avila Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Westport Outdoor Counter Stool Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | White |
| Detail Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Marco Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 25.38 × 24.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Swivel Chair
Lomani Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
11 Foot Round Aluminum Auto Tilt Market Umbrella
| Brand | Sunset West |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Customizable, Fabric |
Foundations Nightstand
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Foundations Nightstand
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
11 Foot Round Aluminum Auto Tilt Market Umbrella
| Brand | Sunset West |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Customizable, Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.