Marbella Barstool in Echo Ash w/ Self Welt
Inspired by the desire to explore pattern and new weaving techniques, the Marbella reimagines form and material to create an incredibly unique statement. The Marbella Barstool features a complex handwoven rope design with curved back and sloping arms, and tapered leg in powder-coated aluminum.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | L24″ x D23″ x H42″ |
|---|---|
| Weight | 29 lbs. |
| Arm Height | 36 in. |
| Seat Height | 30 in. |
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23.25 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Marbella |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marbella Ottoman | Frame SKU
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Marbella |
| Features | Fabric |
Marbella Dining Chair in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26.25 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Marbella |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Marbella Barstool
CUSTOM KIT for Marbella Ottoman
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 26 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Marbella |
| Features | Fabric |
Marbella Sofa in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 86.5 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Marbella |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Marbella Club Chair
Marbella Ottoman in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 26 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Marbella |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Marbella Dining Chair
Marbella Club Chair in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 33 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Marbella |
| Features | Fabric |
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Milano Outdoor Sofas
Vegas Stackable Sling Dining Chair
Naples Pub Table
Naples Stackable Sling Club Chair
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Dana Wing Chair | Custom kit
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Redondo Coffee Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Industrial, Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.